arabul-alsat
arabul-alsat

Dünya hiç bu kadar yükselmemişti!

10 Nisan 2012 Salı 07:13
dunya-hic-bu-kadar-yukselmemisti
arabul-alsat

2014 yılında dünyada gökdelen rekoru kırıldı. Yeni açılan 97 yeni gökdelenin 11 tanesi 'süper yüksek' kabul ediliyor.

2014 dünyanın en yüksek yılı oldu. Yüksek Binalar Komitesi (Council on Tall Buildings and Urban Habitat - CTBUH) adlı kuruluşun raporuna göre dünya geçen sene 97 yeni gökdelen kazandı. 200 metreden daha yüksek bu binaların 11 tanesi ise ‘süper yüksek’.
592 metrelik One World Trade Center 2014’ün en yükse binası olurken onun hemen ardından 471 metrelik World Trade Center Abu Dhabi geliyor. Üçüncülük ise Çin’in 370 metrelik gökdeleni Wharf Times Square 1 oldu.
Gökdelen yarışında ipi geçen yıl 58 yüksek bina diken Çin göğüsledi. Uzmanlar Çin’in daha göklere yükselmeye devam edeceğini 200 metre ve üzeri çok sayıda bina tasarımı yapıldığını, ülkenin kentleşmesi planları kapsamında çok sayıda kente bu tür gökdelenler yapılacağını bildirdi. Yarışın ikinci sırasındaki Filipinler var. Onu sırasıyla Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar, ABD , Japonya, Endonezya ve Kanada takip ediyor. İli ve Japonya ise bu yıl ilk süper yüksek binalarını inşa etti. Uzmanların beklentisine göre 2015 ‘yükselmekte’ daha iddialı olacak. Eğer herşey yolunda gidese 105 ya da 130 yeni gökdelenin tamamlanması planlanıyor. Bunların 15 tanesi ‘süperyüksek’ Şangay Kulesi ise ‘megayüksek’ olacak.
Bu gelişme, gökdelenlerin kentsel çevreye zarar verdiğini komşuluk ilişkilerini öldürüp özellike uzakdoğudaki sosyal yapıyı da olumsuz etkilediğini savunan mimar ve kentleşme uzmanları için bir kötü haber oldu.Haber okunma sayısı: 1091

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER