arabul-alsat
arabul-alsat

İspanya'dan 'Medeniyetler İttifakı' için yeni açıklama

10 Nisan 2012 Salı 07:43
ispanyadan-medeniyetler-ittifaki-icin-yeni-aciklama
arabul-alsat

İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Rafael Mendivil Peydro, İspanya'nın 2005 yılında Türkiye ile birlikte başlattığı "Medeniyetler İttifakı" faaliyetlerine ilişkin bir açıklama yaptı.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un bu sene yapılması planlanan VI, Hükümetlerarası Zirve’yi iptal etmediğini ifade eden Rafael Mendivil Peydro, 5 Aralık günü İspanya Bakanlar Kurulu’nda görüşülen ve kabul edilen, akabinde de 17 Aralık tarihinde Parlamento’da görüşülen, 2015-2018 dönemi için “İspanya’nın Yurtdışı Eylem Stratejisi” belgesini kanıt gösterdi. Açıklamada belgeden şu ifadelere yer verildi:

“Siyasi ve ekonomik alanda Türkiye ile stratejik bir ilişkimiz vardır ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecini desteklemekteyiz. Genişleme ile ilgili olarak İspanya’nın duruşuna paralel olarak, Türkiye’nin katılımına verdiğimiz destek ‘Kopenhag Kriterleri’nde ve Avrupa Komisyonu ilerleme raporlarında belirlenen şartların tam olarak yerine getirilmesine dayanmaktadır. İspanya’nın içerden aktif desteği, gayri resmi ‘Türkiye Dostları’ grubunun içinde yer almamız ile ortaya konmaktadır. İspanya ile Türkiye –bugün Birleşmiş Milletler bünyesindeki- ‘Medeniyetler İttifakı’nı birlikte himaye etmiştir ve Türkiye, İspanya’nın birlikte senelik zirve düzenlediği az sayıdaki ülkeler arasındadır. Bu nedenle, siyasi, ekonomik ve bölgesel Akdeniz vizyonunda, Türkiye İspanya’nın stratejik bir ortağıdır.”

İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Rafael Mendivil Peydro, İspanya ile Türkiye arasında var olan mükemmel seviyedeki ilişkilerden bahsetmenin daha yararlı olacağını belirterek şöyle devam etti:

“Aynı zamanda, 5 milyon göçmenin yaşadığı ve yabancı düşmanlığı güden siyasi partilerin bulunmadığı günümüz İspanya’sında da egemen olan, İspanya’nın farklı dinler ve kültürler arasında diyaloğu destekleme yönündeki tarihi geleneğini de hatırlatmak isterim.”Haber okunma sayısı: 741

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER