arabul-alsat
arabul-alsat
farabiyi-biruni-kimdir-hayati-ve-eserleri yunus-emre-kimdir-hayati-ve-eserleri ali-kuscu-kimdir-hayati-ve-eserleri nasa-10-kentilyonluk-proje-icin-dugmeye-basti itu-antarktikaya-bilim-insani-gonderdi amazondan-ucan-depo-projesi bill-gates-gelecegin-mesleklerini-acikladi gorme-engelliler-cepgoz-ile-gorecek saddamin-yazdigi-roman-ingilizceye-cevriliyor new-york-istanbul-yolculugu-24-dakika-

Farabi Batı′da bilinen adıyla Alpharabius 8. ve 13. yüzyıllar arasındaki İslam'ın Altın Çağı'nda yaşamış ünlü filozof ve bilim adamı. Aynı zamanda gökbilimci, mantıkçı ve

Tasavvuf şiirinin en önemli temsilcilerinden olan Yunus Emre aynı zamanda bir alimdir. 1240 yılında dünyaya gelen mutassavvıf Yunus Emre hayatını Anadolu'da geçirmiştir. Hacı Bektaş –

Bu makalemizde hem Timur Devleti’nde hem de Osmanlı Devleti’nde yaşamış olan ve Özbek dilinde kendisine Ali Qushchi Samarqandi diye hitap edilen, asıl adı Ali Bin Muhammed olan ünlü

Güneş Sistemi'nde yer alan 200 kilometre genişliğindeki asteroid dünya ekonomisini yerle bir edebilir. Zira NASA'nın uzay aracı göndererek üzerindeki değerli madenleri çıkarmak istediği

İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Erciyes Üniversitesinden Prof. Dr. Gökhan Halıcı'yı bilimsel araştırmalar yapmak üzere Antarktika'ya

Amazon, planları dahilinde insansız hava araçları ile dağıtım yapılmasını sağlayacak, filolar ile donatılmış büyük uçan depo projesi için patent başvurusunda bulundu.

Microsoft kurucusu ve ünlü iş adamı Bill Gates geleceğin iş dünyasında en çok talep göreceğini düşündüğü 3 çalışma alanını açıkladı: fen bilimleri, mühendislik ve ekonomi.

Kocaeli Üniversitesi tarafından geliştirilen Cepgöz projesiyle görme engelliler, cep telefonundan ulaştıkları gönüllülerin desteğiyle rahatça alışveriş yapabilecek, sokaklarda

Saddam Hüseyin'in yazdığı kısa romanı İngilizceye çevriliyor. Kitabı basacak olan yayınevi, Saddam'ın kısa romanını, Taht Oyunları ve Kartların Evi dizilerinin karışımı, siyasi

Kanadalı mucit Charles Bombardier, sesten 24 kat daha hızlı giden bir uçak tasarladı. Antipode adı verilen uçağın 10 koltuklu olması ve saatte yaklaşık 20 bin kilometre kat etmesi

farabiyi-biruni-kimdir-hayati-ve-eserleri

Farabi'yi Biruni Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Farabi Batı′da bilinen adıyla Alpharabius 8. ve 13. yüzyıllar arasındaki İslam'ın Altın Çağı'nda yaşamış ünlü filozof ve bilim adamı. Aynı zamanda gökbilimci, mantıkçı ve müzisyendir.

yunus-emre-kimdir-hayati-ve-eserleri

Yunus Emre Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Tasavvuf şiirinin en önemli temsilcilerinden olan Yunus Emre aynı zamanda bir alimdir. 1240 yılında dünyaya gelen mutassavvıf Yunus Emre hayatını Anadolu'da geçirmiştir. Hacı Bektaş – i Veli dergahında hizmet eden Yunus Emre insanları asil, garip, zengin, fakir, din farkı gözetmeksizin eşit şekilde saymıştır. Hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

ali-kuscu-kimdir-hayati-ve-eserleri

Ali Kuşçu Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Bu makalemizde hem Timur Devleti’nde hem de Osmanlı Devleti’nde yaşamış olan ve Özbek dilinde kendisine Ali Qushchi Samarqandi diye hitap edilen, asıl adı Ali Bin Muhammed olan ünlü astronom, matematikçi ve dil bilimci Ali Kuşçu’yu daha yakından tanıma fırsatı bulacaksınız. Ali Kuşçu, “Hall-ü Eşkâl-i Kamer” ve “Şerh-i Tecrîd” adlı eserlerin de sahibidir.

nasa-10-kentilyonluk-proje-icin-dugmeye-basti

NASA 10 kentilyonluk proje için düğmeye bastı

Güneş Sistemi'nde yer alan 200 kilometre genişliğindeki asteroid dünya ekonomisini yerle bir edebilir. Zira NASA'nın uzay aracı göndererek üzerindeki değerli madenleri çıkarmak istediği asteroidin ekonomik değeri 10 bin katrilyon dolar.

itu-antarktikaya-bilim-insani-gonderdi

İTÜ Antarktika'ya bilim insanı gönderdi

İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Erciyes Üniversitesinden Prof. Dr. Gökhan Halıcı'yı bilimsel araştırmalar yapmak üzere Antarktika'ya gönderdi.

amazondan-ucan-depo-projesi

Amazon'dan "uçan depo" projesi

Amazon, planları dahilinde insansız hava araçları ile dağıtım yapılmasını sağlayacak, filolar ile donatılmış büyük uçan depo projesi için patent başvurusunda bulundu.

bill-gates-gelecegin-mesleklerini-acikladi

Bill Gates geleceğin mesleklerini açıkladı

Microsoft kurucusu ve ünlü iş adamı Bill Gates geleceğin iş dünyasında en çok talep göreceğini düşündüğü 3 çalışma alanını açıkladı: fen bilimleri, mühendislik ve ekonomi.

gorme-engelliler-cepgoz-ile-gorecek

Görme engelliler Cepgöz ile 'görecek'

Kocaeli Üniversitesi tarafından geliştirilen Cepgöz projesiyle görme engelliler, cep telefonundan ulaştıkları gönüllülerin desteğiyle rahatça alışveriş yapabilecek, sokaklarda dolaşabilecek. Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünce yürütülen projede, görme engelli vatandaşlar, cep telefonundan ulaştıkları gönüllülerin desteğiyle rahatça alışveriş yapabilecek, sokaklarda gezebilecek. KOÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve proje danışmanı Doç. Dr. Ahmet Sayar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Görme Engellilere Akıllı Cep Telefonları Üzerinden Gerçek Zamanlı Görüntü-Ses Aktarımı" Projesi'nin (Cepgöz), TÜBİTAK tarafından desteklendiğini belirtti. Proje yürütücüsü öğrenciler Faruk Karadeniz ve Akın Barış'ın görme engellilere yönelik güzel bir projeyi hayata geçireceğini anlatan Sayar, kentlerin görme engellilere göre düzenlenmesi ve engelli vatandaşların sosyal hayatta daha fazla yer alması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade etti. "GÖREN GÖZ MANTIĞINI UYGULAMAYA ÇALIŞTIK" Proje sayesinde engelli vatandaşların internet üzerinden anında yardım alabileceğini vurgulayan Sayar, şunları kaydetti: "Gözleri göremeyenler için gören göz mantığını uygulamaya çalıştık. İlk etapta görme engellilerin kandırılmaması, rencide edilmemesi için güvenilir bir ağ ile gönüllü kişilerden cep telefonu aracılığıyla bir yardım ağı oluşturmayı planladık. Yani internet üzerinden anında yardım. Mesela engelli vatandaşımız mağazaları geziyor ama fiyatı görmüyor, biz de burada cep telefonu aracılığıyla anında açıp yardım alabilmesini sağladık. İlk başta marketlerdeki fiyatların okunmasıyla ilgili bir proje yaptık. Sayar, projeyi sesli kitap ve sesli gazete alanına da yaymayı planladıklarını, gönüllülerce okunan kitapların geliştirilen sisteme yükleneceğini ve görme engellilerin istedikleri zaman cep telefonunda kitabı dinleyebileceğini kaydetti. "LOKASYONU EN YAKIN OLANA ÇAĞRI GİDİYOR" Projenin android sistemli telefonlara uygulanabileceğini ve şu an ürünü tamamlamaya çalıştıklarını aktaran Sayar, bu çalışmadan bir kar amacı beklemediklerini, sosyal sorumluluk projesinin görme engellilere faydası olacağını umduklarını dile getirdi. Projeyle toplumun bilinçlenmesine bir nebze katkı sağlayacaklarını vurgulayan Sayar, şöyle konuştu: "Amacımız, yaşlı ve engellileri topluma kazandırmak. Onların da normal bir birey gibi rahatça yaşamasını sağlamak. Belki yardım almaya çekiniyorlar. Karşıdan karşıya geçecek mesela, birinden yardım istemeye çekiniyor. Ama cep telefonundan bir tıkladığı zaman ve o anı görselleştirdiği zaman 'şimdi geçebilirsin' şeklinde yönlendirmelerle bunu yapabilir.

saddamin-yazdigi-roman-ingilizceye-cevriliyor

Saddam'ın yazdığı roman İngilizceye çevriliyor

Saddam Hüseyin'in yazdığı kısa romanı İngilizceye çevriliyor. Kitabı basacak olan yayınevi, Saddam'ın kısa romanını, Taht Oyunları ve Kartların Evi dizilerinin karışımı, siyasi entrika olarak niteledi. 2003 yılında tamamlanan kitabın İngilizcede ilk basımı olacak. Kitap, Aralık ayında raflarda yerini alacak. Saddam'ın romanı, Japonca dahil pek çok dile çevrildi. Kitapta bin 500 yıl önce Fırat nehri kenarında yaşayan bir aşiretin hikayesi anlatılıyor. Saddam Hüseyin üç kitap daha yazmıştı.

new-york-istanbul-yolculugu-24-dakika-

New York-İstanbul yolculuğu 24 dakika!

Kanadalı mucit Charles Bombardier, sesten 24 kat daha hızlı giden bir uçak tasarladı. Antipode adı verilen uçağın 10 koltuklu olması ve saatte yaklaşık 20 bin kilometre kat etmesi planlıyor.

korsan-windows-kullananlara-mujde

Korsan Windows kullananlara müjde

Windows 10 bu yaz geliyor; ancak Windows'u sadece lisanslı kullananlar değil korsan kullananlar dahi yeni işletim sistemine geçebilecek ve bir yıl ücretsiz kullanabilecek!

gokbilimcileri-sasirtan-kesif

Gökbilimcileri şaşırtan keşif

Dünya'dan 117 ışık yılı ötede (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre) içinde 'çok yaşlı' 5 kayalık gezegen bulunan 'antik' bir yıldız sistemi keşfedildi.

whatsapp-bilgisayarlara-resmen-geldi

Whatsapp bilgisayarlara resmen geldi!

Yıllardır Whatsapp kullanıcılarının beklediği özellik kullanıcılara nihayet sunuldu. Artık kullanıcılar bilgisayarları başında da Whatsapp üzerinden mesajlaşabilecek. Ancak iPhone kullanıcıları şimdilik bu özelliği kullanamayacak!

facebook-at-work-geliyor

Facebook at Work geliyor!

Sosyal medya devi Facebook, işyerlerine özel geliştirdiği Facebook at Work isimli yeni uygulamasını tanıttı.

lovejoy-kuyrukluyildizi-11500-yil-sonra-yeniden-dunyaya-geliyor

Lovejoy kuyrukluyıldızı 11.500 yıl sonra yeniden Dünya'ya geliyor

'Yeşil kuyurkluyıldız' olarak da bilinen Lovejoy kuyrukluyıldızı, Çarşamba günü Dünya'nın çok yakınından geçecek. En son 11.500 yıl önce yaşanan bu yakınlaşma, binlerce yıl daha yaşanmayacak.

farkinda-degiliz-ama-izleniyoruz

Farkında değiliz ama izleniyoruz!

Farkında olmadan her hareketimiz birileri tarafından izleniyor mu? İşte 3 gerçek izlenme olayı...